Spotkanie integracyjne w Bogumiłku

Strona główna » Aktualności » Spotkanie integracyjne w Bogumiłku

W dniu 28 V 2015r. uczniowie starszych klas szkoły podstawowej (V-VI) oraz gimnazjum w Pilicy wraz z opiekunami udali się na spotkanie integracyjne do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku.

Ośrodek ten już od 45 lat pomaga, wychowuje i przygotowuje do życia dzieci i młodzież niepełnosprawną intelektualnie stopniu umiarkowanym i znacznym (do 23-go roku życia). Wychowankowie korzystają ze specjalistycznej terapii, mają do dyspozycji pracownie: gospodarstwa domowego, ceramiczną, tkacko - dziewiarską, plastyczną, komputerową i techniczną. Wartościową formą terapii jest hipoterapia. Przy Ośrodku działa również drużyna harcerska. Dzieci i młodzież mogą korzystać z dobrze wyposażonego internatu. Jedną z form rehabilitacji niepełnosprawnej młodzieży są kontakty z rówieśnikami z różnych szkół i placówek. Młodzież naszej szkoły została bardzo serdecznie przyjęta przez wychowawców, wychowanków i przez panią dyrektor - Lenę Nieśpielak. Spotkanie rozpoczęło się występami gospodarzy - barwne kostiumy, dynamiczne show, dobór żywej muzyki spowodowały, iż początkowa trema naszych uczniów zniknęła bardzo szybko. Również młodzież ZS w Pilicy zaprezentowała swój pokaz - Cheerliderki zachwyciły obecnych na spotkaniu swoimi układami tanecznymi, co można było poznać po aplauzie, długich oklaskach. Po występach odbyła się jeszcze Familiada oraz dyskoteka, podczas której wszyscy nawzajem zapraszali się do tańca. Zmęczona młodzież chętnie skorzystała z przygotowanego na świetlicy poczęstunku. Około godziny 17.00 pani dyrektor oprowadziła nas po szkole i zapoznała z terenem wokół Ośrodka. Mogliśmy podziwiać niezwykłe prace plastyczne wychowanków, zapoznać się z działaniem różnych urządzeń i pomocy terapeutycznych. Młodzieży spodobała się szczególnie Sala Doświadczania Świata - niejeden chętnie by się zrelaksował przy zmieniających się barwach, muzyce, pokazie świetlnym. Ostatnim punktem programu było wspólne grillowanie oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu i wymiana upominków. Pomimo iż krótkie, spotkanie integracyjne można zaliczyć do bardzo udanych. Uczniowie z Pilicy z trudem (niekiedy ze łzami w oczach) pożegnali się z rówieśnikami. Na pamiątkę pozostało wiele zdjęć oraz nadzieja na jak najszybsze kolejne spotkanie z dziećmi, które pomimo swoich ograniczeń potrafią okazać serce i życzliwość oraz wykazać się otwartą postawą, pozytywnym nastawieniem do gości.

data dodania: 2015-06-10 10:21:22