Spotkanie z ciekawą matematyką

Strona główna » Aktualności » Spotkanie z ciekawą matematyką

21 września b.r. uczniowie klasy IIIa gimnazjum i opiekunowie: Alicja Goncerz, Maria Lepiarczyk mieli wyjątkową okazję uczestniczenia  w warsztatach „Przygoda z geometrią na pomarańczy – trzy światy geometrii” zorganizowanych przez WOM w Bielsku-Białej. Zajęcia zostały poprowadzone przez znakomitych specjalistów w zakresie geometrii nieeuklidesowych: dr Annę Rybak z Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. Istvana Lenarta z ELTE University w Budapeszcie. Główną rolę spotkania odgrywała pomarańcza jako model kuli (model sfery), model przydatny, pachnący i praktyczny choć niedoskonały. Najważniejszym przesłaniem zajęć było: „I Ty możesz odkrywać geometrię na różnych powierzchniach”. Warsztaty stworzyły uczniom możliwość bezpośredniego eksperymentowania i doświadczenia, że prawa geometrii na płaszczyźnie nie stanowią jedynego systemu geometrycznego. Zastosowana przez prowadzących metoda porównywania podstaw geometrii nieeuklidesowych z podstawami geometrii euklidesowej,  pozwoli  uczniom lepiej zrozumieć istotę systemów geometrycznych.

zdjęcia pochodzą ze strony:

data dodania: 2017-10-10 15:24:58