Śladami legionistów

Strona główna » Aktualności » Śladami legionistów

W sobotę – 21.10. – grupa uczniów pilickiej szkoły podstawowej – członków Szkolnego Koła PTTK – udała się śladem walk Legionów w naszym regionie. Autokarem podjechali pod cmentarz w Bydlinie, a z powrotem wracali pieszo do Pilicy ( trasa ok.15 km). Uczestnicy usłyszeli o bitwie, która rozegrała się na polach pomiędzy Krzywopłotami a Bydlinem w listopadzie 1914r. i przeszła do historii jako „bitwa pod Krzywopłotami”. Stoczyli ją legioniści Józefa Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi, a poległych żołnierzy Legionów pochowano na tutejszym cmentarzu. Uczniowie pod pomnikiem legionistów złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz uczcili ich modlitwą i minutą ciszy. Następnie udali się na pobliskie wzgórze, gdzie zobaczyli okopy z czasów I wojny światowej oraz zwiedzili ruiny zamku Bydlin i poznali jego historię. Wracając pieszo czerwonym szlakiem zobaczyli położoną w środku lasu wioskę Góry Bydlińskie, a na polanie, przy nieistniejącej już gajówce Psiarskie, pomnik poświęcony dowódcy AK na tym terenie - Gerardowi Woźnicy ps. „Hardy”. Zatrzymali się również przy Jaskini „Biśnik” oraz na polanie pod zamkiem Pilcza w Smoleniu. Pogoda dopisała – można było podziwiać piękno jesiennego lasu i dywany kolorowych liści. Było dużo śmiechu, zabawy i nowych informacji. Wszystkim należą się brawa za przejście tej trasy, a szczególne najmłodszym – uczniom klasy I.

data dodania: 2017-10-25 20:52:00