Pamiętamy o poległych legionistach

Strona główna » Aktualności » Pamiętamy o poległych legionistach

W piątek - 19 października – uczniowie klas VII a, VII b, VIII a, VIII b oraz III a i III b gimnazjum udali się do Bydlina, by oddać hołd polskim legionistom poległym w bitwie pod Krzywopłotami w listopadzie 1914r. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się ich grób i pomnik im poświęcony, a ufundowany przez samego J. Piłsudskiego. Uczniowie wysłuchali informacji o stoczonej tam walce, odmówili krótką modlitwę za poległych, uczcili ich pamięć minutą ciszy, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.  Bitwa pod Krzywopłotami była jedną z najważniejszych walk Legionów J. Piłsudskiego, a on sam nazwał ją „legionowymi Termopilami”, bo była bardzo krwawa. Nasza młodzież już od dawna (początki to 2 połowa lat 80-tych XX w. ), corocznie, udaje się pieszo lub autokarem do tego miejsca w październiku bądź na początku listopada, by uczcić pamięć tych, co walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę. Wycieczkę zorganizowała M. Lepiarczyk.

poprzednia strona |1|2| z   2 następna|ostatnia

data dodania: 2018-10-24 21:51:32