Strona główna » Aktualności » „Ludzie ludziom zgotowali ten los…” – lekcja historii w Muzeum Auschwitz - Birkenau

6 czerwca uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjum Szkoły Podstawowej nr 1 w Pilicy uczestniczyli w trudnej lekcji najnowszej historii w  Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau Byłym Niemieckim i Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady.

Muzeum to największy na świecie pomnik ofiar Holocaustu - podczas jego funkcjonowania życie straciło tam ponad 1,1 miliona mężczyzn, kobiet i dzieci.

Pozostałości obozu zamienione zostały w muzeum, które daje świadectwo najbardziej okrutnej zbrodni XX wieku. Uczniowie zwiedzili obozowe pawilony i baraki, obejrzeli muzealne wystawy m. In. zbiory rzeczy prywatnych należących do ofiar, których ogrom daje przerażający obraz ilości więźniów obozu.  O zasięgu zbrodni świadczyły też tysiące zdjęć więźniów, których twarze prezentowane były w korytarzach pawilonów. Wymęczeni ponadludzką pracą, niedożywieni, schorowani, poddawani nieludzkim eksperymentom więźniowie wykazywali się wielką wolą życia. Ku czci ofiar obozu uczniowie zapalili symboliczny znicz przy Ścianie Straceń.

W codzienność więźniów i funkcjonowanie obozu wprowadzili uczestników przewodnicy – edukatorzy, których szeroka wiedza pozwalała lepiej poznać i zrozumieć historię tego miejsca i jego ofiar. Po zwiedzeniu obozu głównego przewodnicy poprowadzili uczniów do trzeciej części obozu – Birkenau, czyli Brzezinki, który był głównym miejscem zagłady przywożonych na rampę kolejową więźniów.

Wizyta w Muzeum Auschwitz – Birkenau była trudną lekcją historii, która powinna być dla nas nie tylko wspomnieniem, ale także ostrzeżeniem na przyszłość.

data dodania: 2019-06-17 09:35:11