# Szkoła Pamięta

Strona główna » Aktualności » # Szkoła Pamięta

W czwartek – 24.10. – uczniowie kl. IV a i VII b Szkoły Podstawowej nr 1 w Pilicy, w ramach lekcji wychowawczej, udali się na Miejsce Straceń z czasów    II wojny światowej znajdujące się przy murach obronnych pilickiego pałacu. Tam poznali tragiczną historię tego miejsca opowiedzianą przez nauczycielkę historii, a wychowawczyni kl. IV a powiedziała o uporządkowaniu tego terenu   w dniu 15.10. przez członków szkolnego Wolontariatu oraz jak należy traktować takie miejsca, jak to. Następnie uczniowie położyli na zbiorowej mogile (pochowanych jest tu co najmniej 150 osób) wieniec, wykonany przez p. Barbarę Sobotę, zapalili biały i czerwony znicz oraz zawiesili biało – czerwone szarfy na brzozowych krzyżach. Na koniec minutą ciszy i krótką modlitwą uczcili pamięć tych, którzy stracili tam życie. Pilicka szkoła przystąpiła do właśnie ogłoszonej akcji MEN „Szkoła Pamięta”, czyli  upamiętnienia ważnych wydarzeń i postaci historii lokalnej i ogólnej w związku z 80 –tą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Okazało się, że właściwie to nasza szkoła sama wpadła na pomysł, jaki później wyszedł od MEN, ponieważ uprzątnęliśmy miejsce straceń zanim akcja została ogłoszona, a działania, jakie przewiduje projekt robimy od wielu lat corocznie. Uczniom towarzyszyły nauczycielki Barbara Sobota, Renata Pasierb, Maria Lepiarczyk.

data dodania: 2019-10-31 13:52:44