75 rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

Strona główna » Aktualności » 75 rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

8 maja to Dzień Zwycięstwa. W tym roku to 75 rocznica podpisania przez Niemców aktu kapitulacji, czyli zakończenia II wojny światowej w Europie, najstraszniejszego z dotychczasowych konfliktów zbrojnych. Obchodzono ją w wielu państwach na świecie. Rocznicę uczciła również Szkoła Podstawowa w Pilicy. W każdej klasie od IV do VIII dla uczniów została przeprowadzona zdalna lekcja historii przypominająca o rocznicy, ogromie tragedii ludności w czasie wojny i radości z zakończenia. Przypomniane zostały też niezwykłe, wyjątkowe i piękne obchody tej rocznicy sprzed 5 lat w naszej szkole. Gościliśmy wówczas  młodzież z zaprzyjaźnionej z nami szkoły w Niemczech i 70 rocznicę obchodziliśmy wspólnie. Uczniowie polscy i niemieccy razem wypuścili gołębie, ułożyli „żywe” flagi – polską i niemiecką, zasadzili pamiątkowe drzewo oraz wspólne, polsko-niemieckie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na miejscu straceń przy murach pilickiego pałacu i pod pomnikiem na rynku. To były niezapomniane obchody, warte przypomnienia. Ale i te są w pewien sposób inne. Uczniowie nie mogą iść złożyć oficjalnie kwiatów, zapalić zniczy, przygotować programu artystycznego. To też będzie kiedyś wspomnieniem tego trudnego czasu. Miejmy nadzieję, że 75 rocznicę zakończenia II wojny na świecie, czyli 2 września, będziemy mogli już obchodzić w normalnych warunkach. Oby nigdy więcej żadnej wojny.

Happening - 70 rocznica zakończenia II wojny światowej

HAPPENING - 70 ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ