Akademickie wykłady z fizyki

Strona główna » Aktualności » Akademickie wykłady z fizyki

28 września uczniowie klas siódmych i ósmych, jak co roku, uczestniczyli w wykładach z cyklu „Osobliwości świata fizyki” organizowanych przez Uniwersytet Śląski Dzieci w Katowicach. Tym razem spotkanie odbyło się inaczej niż zawsze, ponieważ w wersji online. Tematy tegorocznych wykładów brzmiały: „Równowaga ponad wszystko” oraz „Zakręcony świat". Uczniowie dowiedzieli się na czym polega tajemnica starożytnych budowli, które przetrwały tysiąclecia i trzęsienia ziemi. Poznali konstrukcję stabilnych mostów. Znaleźli odpowiedź na wiele pytań, m.in. jak ruch obrotowy układu wpływa na przebieg zachodzących w nich zjawisk, dlaczego cyklony na półkuli północnej wirują przeciwnie niż wskazówki zegarków, dlaczego odnajdując na niebie Wielki Wóz, potrafimy wskazać kierunek północny. Wykłady przeplatane były szeregiem interesujących doświadczeń. Po każdym z nich odbyła się dyskusja z wykładowcami za pośrednictwem platformy Zoom. Uczniowie mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z tematyką wykładów. Wykłady te bez wątpienia pozwoliły lepiej zrozumieć osobliwości świata fizyki i wzbogaciły wiedzę zdobywaną na co dzień w ławach szkolnych.

Małgorzata Szota

data dodania: 2020-10-07 13:15:32