# Szkoła pamięta

Strona główna » Aktualności » # Szkoła pamięta

Szkoła Podstawowa nr 1 w Pilicy, tak jak w roku ubiegłym, przystąpiła do ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi na lokalną historię i ważne w niej postacie. W tym roku mamy wyjątkową sytuację epidemii oraz zdalnego nauczania. Mimo to chcemy kontynuować to, co robimy w naszej szkole od wielu lat. We wrześniu członkowie szkolnego Wolontariatu uporządkowali Miejsce Straceń na tyłach pilickiego pałacu. Natomiast przed dniem Wszystkich Świętych zapaliliśmy znicze na pilickim cmentarzu na grobach byłych Dyrektorów szkoły, grobie powstańca styczniowego oraz pierwszej ofiary II wojny światowej w Pilicy, a także na Miejscu Straceń, cmentarzu na wzgórzu św. Piotra oraz na mogile Romów pomordowanych w II wojnie światowej. Ze względu na istniejącą sytuację zamiast uczniów zrobiły to opiekunki Samorządu Uczniowskiego. Na szkolnym korytarzu, na jednej z tablic, znajdują się informacje o kilku ważnych postaciach z historii Pilicy, o których powinniśmy pamiętać również i w tym czasie, pomimo iż ich groby znajdują się poza Pilicą. Pamięć o zmarłych to ważna część naszej kultury.

data dodania: 2020-10-30 18:46:43