Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

sekretariat@zspilica.edu.pl

+48 32 67 350 37

Szkoła Podstawowa nr 1

Pilica

Szkoła Podstawowa nr 1 w Pilicy

Aktualności

SAMORZĄDY MAJĄ GŁOS

Filtrowanie aktualności

data od

data do

SAMORZĄDY MAJĄ GŁOS

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej po raz kolejny organizuje ogólnopolską akcję Samorządy Mają Głos. 30 września 2022 roku w kilkuset szkołach w całej Polsce odbędą się demokratyczne wybory do władz samorządów uczniowskich – szkoły wezmą udział w Ogólnopolskim Dniu Wyborów Reprezentacji Samorządów Uczniowskich.

Nasza szkoła - Szkoła Podstawowa nr 1 w Pilicy wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji i zorganizowała wybory w dniu 22 września 2022r.

Dlaczego to robimy?

Młodzi nie głosują. Badania „Młodzież 2018” pokazują, że 59% uczniów i uczennic kończących szkoły ponadgimnazjalne nigdy nie brało udziału w wyborach. Nic więc dziwnego, że młodzi nie chodzą do urn w czasie „dorosłych wyborów”, to właśnie wśród osób w wieku 18-21 lat utrzymuje się najniższa frekwencja wyborcza.

Według ustawy w każdej szkole istnieje samorząd uczniowski, jednak w wielu szkołach jest to fasadowa instytucja, a jej potencjał edukacyjny nie jest wykorzystywany. Pierwszym krokiem do zmiany jest organizacja demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. Realne działania i wpływ na to, co dzieje się w szkole wymaga kompetentnych kandydatów i świadomych wyborców.

Młodzi ludzie potrafią być aktywnymi i świadomymi obywatelami – trzeba im tylko stworzyć do tego odpowiednie warunki. Udowadnia to akcja Samorządy Mają Głos, w ramach której wielokrotnie kilkaset szkół z całej Polski organizowało w swoich szkołach demokratyczne wybory. W tym roku akcja odbędzie się po raz kolejny i mogą do niej przystąpić wszystkie szkoły w Polsce. Zadaniem szkoły jest przygotowanie demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. Jakość wyborów jest najważniejsza, ponieważ od tego w jaki sposób będą zorganizowane zależy, jaki stosunek wobec nich młodzi przyjmą w dorosłym życiu.

Nasi uczniowie byli, jak co roku, mocno zaangażowani w wybory i cieszyła ich możliwość wyboru swoich władz. Wysoka była również frekwencja – 66%. Wybory do SU w ramach akcji CEO w naszej szkole to tradycja – bierzemy w nich udział każdego roku od 11 lat. W tym roku wybrano Zarząd SU w składzie: Wojciech Otrębski – przewodniczący, Nikola Zagała – zastępca przewodniczącego, Kinga Piątek – sekretarz, Maja Barczyńska, Amelia Błażkiewicz, Borys Kijas, Antoni Pajor – członkowie Zarządu. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności uczniowskiej. Dziękujemy również grupie 6 uczennic z kl. 8 b, które bardzo zaangażowały się w przygotowanie i przeprowadzenia wyborów.

25

WRZ

2022

298

razy

czytano

156/899

zspilica.edu.pl

Zdjęcie: 21 FINAŁOWY KONCERT WOŚP

21 FINAŁOWY KONCERT WOŚP

Zdjęcie: ZŁOTY MEDAL W TAEKWONDO.

ZŁOTY MEDAL W TAEKWONDO.

Zdjęcie: WIZYTA GOŚCI Z UKRAINY.

WIZYTA GOŚCI Z UKRAINY.

Zdjęcie: FESTYN RODZINNY 2013.

FESTYN RODZINNY 2013.

Zdjęcie: Z WIZYTĄ W PRZESZŁOŚCI...

Z WIZYTĄ W PRZESZŁOŚCI...

Zdjęcie: ŚLUBOWANIE KLAS I GIMNAZJUM 2013.

ŚLUBOWANIE KLAS I GIMNAZJUM 2013.

Zdjęcie: OTWARCIE BOISKA SPORTOWEGO 2013.

OTWARCIE BOISKA SPORTOWEGO 2013.

Zdjęcie: Turniej badmintona.

Turniej badmintona.

Zdjęcie: Dzień bezpieczeństwa 2014.

Dzień bezpieczeństwa 2014.

Zdjęcie: Wycieczka do miasteczka Twinpigs 2014.

Wycieczka do miasteczka Twinpigs 2014.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.